Boyun – Bel Fıtıkları

Bacak ve bel ağrısıyla seyreden hastalıklar çok çeşitli. Bu nedenle bu şikâyetleri olan her hastaya ‘Kesin bel fıtığıdır’ şeklinde yaklaşmıyorum. Çünkü romatizmal hastalıklardan kansere, enfeksiyon hastalıklarından böbrek sancılarına kadar pek çok hastalık bu belirtilerle seyrediyor.
Önce ağrının bel kaynaklı olup olmadığını belirliyoruz. Sonra ciddi bir fiziksel muayene ve çeşitli yardımcı tekniklerle bel fıtığı olup olmadığını teşhis ediyoruz.

Fizikoterapi yönteminde ileri teknoloji ürünü cihazlar kullanılarak sorunlu bölgenin kanlanması sağlanır. Kanlanma artınca sinirlerde tekrar bir canlanma elde edilir. Bununla birlikte aynı bölgede bazı kimyasal değişiklikler de meydana gelir. Adalelerdeki spazmlar çözülür, bağışıklık sistemi yeniden aktive edilir.

Sonuç olarak kaybedilen duyular yeniden getirilir, kaslar yeniden çalışır, bozulan organ fonksiyonlarına kavuşur. Gerekli görülürse hastaya bazı ilaçlar da verilebilir.

Rehabilitasyon ise hastaya uygulanan bazı hareketlerden oluşuyor. Yani bir egzersiz programı… Her ikisi için de üzerinde önemle durulması gereken şey, konusunda uzman birinin bu tedavileri uygulamaları. Doktor bile olsa bu alanda eğitim almamış birinin fizikoterapi ve rehabilitasyon yapmaması gerekir.