BEL EGZERSİZLERİ RESİMLİ ANLATIM

 

 

 

Ellerinizi belinizin alt kısmına yerleştirin ve daha sonra karın kaslarınızı kasarak belinizi ellerinize doğru bastırın.Nefesinizi tutmadan 5 saniye kadar baskıyı uygulamaya devam edin ve gevşeyin.

 

 

 

Bir bacağınız düz pozisyondayken diğerini her iki elinizle kendinize doğru çekin.Son noktada nefesinizi tutmadan 5 e kadar sayın ve bacağınızı uzatın.Daha sonra aynı işlemi diğer bacağınız için tekrarlayın.

 

 

 

 

Bir bacağınız düz pozisyondayken diğeribacağınızı da yine düz bir şekilde yukarı kaldırın.Yukarı kaldırdığınız bacağınızın arka adalesinde gerginlik hissettikten sonra 5 e kadar sayın ve bacağınızı indirin. Daha sonra aynı işlemi diğer bacağınız için tekrarlayın.

 

 

 

Her iki bacağınızı da dizlerinizi bükerek elleriniz yardımıyla kendinize doğru çekin.Nefes tutmadan 5 e kadar sayın ve bacaklarınızı indirin.Eğer bir boyun probleminiz yoksa bacaklarınızı çektiğinizde başınızı dizlerinize doğru kaldırarak egzersizin verimini arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

Dizleriniz bükük ayak tabanlarınız yerde olacak şekilde sırtüstü uzanın.Her iki eliniz dizlerinize doğru uzatarak gövdenizi(başınız düz olmalı yoksa boynunuz zorlanabilir) hafifçe yukarı kaldırın. Nefesinizi tutmadan 5 e kadar sayın ve yavaşça gevşeyin.

 

 

 

 

 

Emekleme pozisyonunda başınızı yukarı kaldırırken aynı anda belinizi çukurlaştırın ve bunu yaparken yavaşça nefes alın.Daha sonra tekrar başınızı aşağı doğru indirirken aynı anda sırtınızı kamburlaştırın ve bu esnada yavaşça nefesinizi verin.Her iki pozisyonda da dirseklerinizin bükülmemesine dikkat edin.

 

 

 

 

Yüzüstü arnınızın altında bir yastık olacak şekilde uzanın.Daha sonra iki elinizle birlikte gövdenizi   yavaşça yukarı kaldırın.Nefesinizi tutmadan 5 e kadar sayın ve gevşeyin.Yukarı kalkma esnasında  göğsünüzün yataktan kesilmesi yeterlidir, aşırı yukarı kalkma belinizi zorlayabilir.

Yukarıdaki egzersizlerin 10 ar tekrarlı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 set yapılması önerilir.