Beyin Felci – İnme

İnme beyine giden kan akımının aniden azalması veya durmasıdır.

İnme daha çok beyine giden damarların aniden tıkanmasına bağlı olmaktadır.

Buna iskemik inme denir. Halk arasında bu hastalık “beyinde damar tıkanıklığı” olarak bilinmektedir. Daha nadir olarakda inme beyin damarlarından birinin yırtılarak kanın beyin dokusu içine kanaması ile oluşabilir. Buna hemorajik inme denir. Halk arasında bu hastalık “beyin kanaması” olarak bilinmektedir.

İnme aniden olduğu ve hemen tedavi gerektirdiği için inme aynen kalp krizi gibi beyin krizi olarak adlandırılır. Eğer inme belirtileri bir saatten az devam ederse bu geçici iskemik atak (TIA; transient ischemic attack) veya mini-inme olarak adlandırılır.

İnme’nun yaptığı etkiler beyinin hangi damarlarının, ne ölçüde tıkandığına bağlıdır.

İnme ani kuvvet kaybı, duyu kaybı veya konuşmada, görmede, yürümede zorluğa sebeb olabilir. Beyinin değişik bölgeleri vücudun değişik bölgelerini ve fonksiyonlarını kontrol ettiğinden, genelde inmenin oluştuğu beyin bölgesi ve yakın çevresi inmedan etkilenir. Bazen inme geçiren hastalarda başağrısı olabilir, ancak genelde inme başağrısına sebeb olmaz. İnmenin erken belirtilerini öğrenmek ve bu belirtiler olduğu zaman hemen tıbbi yardım istemek çok önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.