DİZ EGZERSİZLERİ RESİMLİ ANLATIM

 

 

 

 

Yerde veya kanepede uzun oturma pozisyonunda dizinizin altına havlu gibi bir cismi rulo şeklinde yerleştirin.Ellerinizden yardım almadan ruloyu ezecek şekilde dizinizi aşağı doğru bastırın. 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

 

 

 

Yerde veya kanepede sırtüstü yatar pozisyonda, dizinizi bükmeden bacağınızı yaklaşık 45 derece kadar yukarı kaldırın.5’e kadar sayın ve gevşeyin.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

 

 

 

Sandalyede oturur pozisyonda, kontrollü bir şekilde dizinizi düzeltin, 5’e kadar sayın ve yine kontrollü bir şekilde bükerek yere bırakın.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

 

 

 

Yüzüstü yatar pozisyonda, kontrollü bir şekilde dizinizi çekerek bükün, 5’e kadar sayın ve yine kontrollü bir şekilde düzelterek yere bırakın.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

 

 

 

 

Ayaklarınızı omuz hizasında birbirine paralel bakacak şekilde açın, sırtınızı bir duvara yaslayarak yavaşça çömelin. Dizleriniz en fazla 90 derece büküldükten sonra, 5’e kadar sayın ve kendinizi yukarı doğru itin.

Yukarıdaki egzersizlerin 10 ar tekrarlı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yapılması önerilir.